فروشگاه اینترنتی
1398/04/03   تاریخ بروزرسانی :
    •  
    • 0
    • جمع :

علی آژیده مدیر اداری و توسعه منابع انسانی سایپالجستیک: کاهش مصرف باعث افزایش بهره وری می شود

بازگشت
1397/10/16 15:0
یکی از موضوعاتی که امروز از اهمیت ویژه ای برخوردار است، صرفه جویی در استفاده از منابع می باشد. صرفه جویی در محیط کار باعث افزایش بهره وری سازمان شده و رضایت کارکنان را در پی خواهد داشت. به همین منظور در گفتگویی با علی آژیده مدیر اداری و توسعه منابع انسانی سایپالجستیک به بایسته ها و ضرورت های صرفه جویی در محیط کار پرداختیم که خلاصه آن را در ادامه می خوانید:
 
علی آژیده مدیر اداری و توسعه منابع انسانی سایپالجستیک  با اشاره به اینکه رعایت صرفه جویی نه تنها در محیط کار بلکه در تمام شئونات زندگی اهمیت دارد گفت: در فرهنگ اسلامی امر صرفه جویی و عدم اسراف امری کاملا بدیهی و قطعی می باشد که به صورت ویژه بر آن تاکید شده است.
وی با بیان اینکه از ترکیب کار و تلاش و رعایت صرفه جویی و پرهیز از اسراف، بهره وری حاصل می شود افزود: اعمال تحریم های ظالمانه و عدم وجود نقدینگی موثر باعث گردیده که برای حفظ منافع کشور بیشتر بکوشیم و الگوی مصرفمان را اصلاح کنیم.
مدیر اداری و توسعه منابع انسانی سایپالجستیک با اشاره به اینکه بیشترین هزینه های اداری سازمان ها در بخش انرژی و لوازم اداری است اظهار داشت: مدیران باید با برنامه ریزی تلاش خود را در کاهش هزینه های این دو بخش به کار گیرند.
وی در خصوص مواردی که می تواند در محیط کار برای صرفه جویی موثر باشد تصریح کرد: لوازم و تجهیزات برقی و الکترونیکی هنگامی که از آن ها استفاده نمی شود باید به طور کلی خاموش گردد. برای تمامی نامه نگاری ها از اتوماسیون اداری استفاده شود تا در کنار کاهش مصرف کاغذ با کم کردن استفاده از تونر چاپگرها به محیط زیست هم کمتر آسیب وارد شود. سرویس های دوره ای تاسیسات حرارتی و برودتی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. در ساعاتی از طول روز که می توان از نور طبیعی استفاده کرد و یا در زمان هایی که در اتاق محل کارمان حضور نداریم باید چراغ ها را خاموش کرد. استفاده از وسیله نقلیه اشتراکی برای کارکنانی که با خودرو خود رفت و آمد می کنند علاوه بر کاهش ترافیک، هزینه شخصی را نیز کاهش می دهد.
وی در ادامه افزود: مدیریت زمان در محیط کار از اهمیت بالایی برخوردار است. داشتن یک برنامه ریزی خوب و دقیق کمک می کند تا مدیریت زمان داشته باشیم تا از اضافه کاری غیرضروری پرهیز کرده و هزینه اضافی به سازمان تحمیل نکنیم.
علی آژیده با اشاره به اینکه هیچ بحرانی خطرناک تر از بحران کم آبی نیست گفت: هدر رفت آب در ژاپن به میزان 10 درصد می باشد در حالی که در ایران این رقم به 32 درصد می رسد. آب مثل نفت، گاز، محیط زیست و... سرمایه نسل ما برای آینده است که در حفظ آن باید کوشا باشیم.
وی با بیان اینکه صرفه جویی به معنی کم مصرف کردن نیست بلکه به معنای جلوگیری از مصارف غیر ضروری است اظهار داشت: در حقیقت صرفه جویی همان بهینه مصرف کردن است و بهره وری استفاده بهینه از منابع اعم از نیروی کار، سرمایه، زمین، مواد، انرژی، ماشین آلات و تجهیزات در فرآیند تولید کالاها و ارائه خدمات است که همان تعبیر نسبت ستاده به داده می باشد. با استفاده از این تناسب ساده می توان نتیجه گرفت هرچه صرفه جویی یا بهینه مصرف کردن منابع بیشتر باشد بهره وری افزایش پیدا می کند.
مدیر اداری و توسعه منابع انسانی سایپالجستیک با اشاره به تعریف بهره وری در سازمان گفت: صرفه جویی در مصرف انرژی، کالاهای مصرفی، لوازم اداری و حتی صرفه جویی در زمان موجب کاهش بخشی از هزینه های شرکت و استفاده از منابع پس انداز شده در بخش های دیگر سازمان می شود.