فروشگاه اینترنتی
1398/04/03   تاریخ بروزرسانی :
    •  
    • 0
    • جمع :

مهندس حسین زاده: با ایجاد لجستیک و حمل و نقل یکپارچه در تحقق اهداف سایپا نقش آفرین خواهیم بود

بازگشت
1397/02/29 11:49
اشاره: گروه خودروسازی سایپا به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان خودرو در کشور همواره تلاش کرده است همگام با نیاز و سلیقه مردم ضمن افزایش تولید و ارتقای کیفیت محصولات خود، در جهت تسریع در پاسخگویی به نیاز مشتریان و کاهش زمان تحویل خودرو اقدام نماید. یکی از حلقه های مهم تولید خودرو، تحویل به موقع مواد اولیه شامل ورق و قطعات خودرو به سایت های تولیدی و تحویل به موقع و ایمن خودروهای تولید شده به دست مشتریان است. موضوعی که یکی از ارکان کلیدی تولید خودرو در خودروسازی است و این مهم در گروه خودروسازی سایپا به عهده شرکت سایپالجستیک می باشد. در این میان باتوجه به هدف تولید گروه خودورسازی سایپا در سال 1397 که تحقق تولید 850000 دستگاه خودرو می باشد نقش سازنده و موثر شرکت سایپالجستیک به عنوان حلقه مهم و اصلی تولید خودرو در این گروه خودروسازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین منظور و برای آشنایی بیشتر با نقش لجستیک و به خصوص شرکت سایپالجستیک به عنوان شرکت تخصصی لجستیکی گروه خودروسازی سایپا مصاحبه ای با مهندس حسین زاده مدیرعامل شرکت سایپالجستیک ترتیب دادیم که خلاصه آن را در ادامه می خوانید: 
مهندس حسین زاده مدیرعامل شرکت سایپالجستیک با اشاره به اینکه لجستیک بخش بسیار مهم و حیاتی هر کسب‌وکار می‌باشد؛ اظهار داشت: براساس آمارهای معتبر جهانی، هزینه‌های لجستیک حدود 12% تولید ناخالص داخلی و حدود 7% صنعت خودرو در دنیا را به خود اختصاص می‌دهد.
مهندس حسین زاده با بیان اینکه یک شرکت لجستیک طرف سوم یا 3PL ( (third-party logistics provider
که در زمینه انبارداری، حمل و نقل، مدیریت سفارش و توزیع کالا فعالیت دارد یک شرکتی بیرونی می‌باشد که وظیفه مدیریت، کنترل و انجام امور لجستیکی را به نیابت از مشتریان خود بعهده دارد تصریح کرد: عوامل متعددی بر توسعه خدمات  3PL در طی سالهای اخیر تاثیرگذار بوده اند که از آن جمله می توان به ضرورت کاهش قیمت، تقاضای بازار برای ارتقاء خدمت­دهی به مشتریان، جهانی­سازی و توسعه تکنولوژی­های جدید اطلاعات اشاره کرد.
وی با تشریح جایگاه صنعت لجستیک در کشور خاطر نشان کرد: تازه ترین گزارش بانک جهانی در سال 2017 در خصوص شاخص عملکرد لجستیک نشان می دهد رتبه ایران در این شاخص بین المللی 23 پله صعود کرده است. این نخستین باری است که روند نزولی رتبه ایران در رتبه بندی لجستیک کشور متوقف شده و شاهد صعود قابل توجهی در بهبود عملکرد لجستیکی ایران هستیم.
مدیرعامل شرکت سایپالجستیک افزود: با تلاش در جهت توسعه زیرساخت های لازم در صنعت لجستیک می توانیم شاهد ارتقای کمی و کیفی این صنعت در کشور باشیم. لزوم گسترش و نوسازی ناوگان جاده ای ، گسترش دسترسی خطوط ریلی در سطح کشور،  جلوگیری از موازی کاری در حمل و تمرکز بر امور لجستیک؛ از جمله مواردی است که عمل به آن ها می تواند صنعت لجستیک را در ایران به جایگاه واقعی خود برساند.
مهندس حسین زاده با بیان اینکه خدمات شرکت های حمل و نقل در مجموعه های خودروسازی به طور کلی شامل حمل خودرو، حمل قطعات و حمل مویرگی می باشد گفت: انجام 5/22 درصد از حجم عملیات حمل خودروسازی و انجام کمتر از 5 درصد سایر خدمات لجستیکی آن، از جمله فعالیت های شرکت های حمل و نقل در خودروسازی می باشد.
مدیرعامل سایپالجستیک با بیان اینکه شرکت سایپالجستیک درصدد ارائه خدمات لجستیکی بصورت 3PL در سطح گروه خودروسازی سایپا است گفت: حمل و نقل، بسته بندی قطعات خودرویی، انبارداری و سایر خدمات تکمیلی از جمله مراحل اصلی و اجرایی برای یک شرکت طرف سوم است که شرکت سایپالجستیک در حال حاضر با تمام قدرت و توان خود مشغول به فعالیت در این حوزه ها می باشد.
وی افزود: باتوجه به تاکید مدیریت ارشد گروه سایپا جناب آقای مهندس جهرودی مبنی بر بنگاه داری رقابت پذیر و سودآور، شرکت سایپالجستیک به سمت تبدیل شدن به یک شرکت طرف سوم لجستیکی و حمل و نقل یکپارچه پیش می رود که برنامه هایی از قبیل شناسایی نیاز گروه خودروسازی سایپا، مدلسازی اجرای فرآیند، ایجاد زیر ساخت مناسب حمل و اولویت بندی خدمات لجستیکی در دستور کار این شرکت قرار دارد.
مهندس حسین زاده با اشاره به اینکه از سال گذشته حمل صد در صدی خودرو در گروه سایپا به شرکت سایپالجستیک محول شده است درباره مزایای واگذاری کلیه فرایندهای حمل و نقلی این گروه خودروسازی عنوان کرد: کاهش هزینه های حمل تا 20 درصد نسبت به سه سال گذشته در یک فضای رقابتی، پوشش کامل حمل های گروه خودروسازی سایپا، تمرکز امور حمل و نقل و لجستیک بصورت تخصصی در شرکت سایپالجستیک، استفاده بهینه از ظرفیت ناوگان ریلی، مدیریت ناوگان و افزایش تحقق برنامه های حمل از جمله مزایای حمل صد در صدی خودرو توسط این شرکت است. به گونه ای که سال گذشته در سایه حمایت های مدیریت ارشد سایپا و همکاری و هماهنگی فروش، بازرگانی و اداره تحویل سایپا و همچنین مشارکت فعال پیمانکاران حمل شاهد ثبت رکورد حمل خودرو در کل ادوار تاریخی سایپا بودیم.
وی با اشاره به فعالیت های گسترده سایپالجستیک در توزیع محصولات گروه خودروسازی سایپا گفت: در حال حاضر فعالیت های سایپالجستیک در زمینه حمل و نقل در دو حوزه حمل خودرو و توزیع قطعات می باشد که توزیع قطعات نیز در دو بخش ارسال جهت تولید و ارسال قطعات جهت شبکه خدمات پس از فروش با قوت و سرعت در حال انجام است.
وی در خصوص بسته بندی قطعات خودرویی که یکی دیگر از فعالیت های شرکت سایپالجستیک است اظهار داشت: در حال حاضر فرآیند بسته بندی قطعات خودرو به صورت غیر متمرکز در گروه سایپا صورت می گیرد. لذا در جهت تمرکز بر امور بسته بندی به نظر می رسد واگذاری کل فرآیند بسته بندی گروه خودروسازی سایپا به این شرکت می تواند گام مهمی در جهت ارتقای سطح خدمات به مشتریان و ذینفعان این گروه خودروسازی باشد.
مهندس حسین زاده ضمن اشاره به ظرفیت و توانمندی شرکت سایپا لجستیک در حوزه بسته بندی با بهره گیری از نیروی انسانی متخصص و کارآمد تصریح کرد: بسته بندی قطعات با استاندارد و کیفیت بالا، نصب هولوگرام سایپایدک بر روی بسته های قطعات و اطمینان از پیشگیری توزیع قطعات تقلبی در بازار و همچنین انجام فرآینده بسته بندی و ارسال قطعات و پک های صادراتی از جمله مهم ترین مزیت های متمرکزسازی فرآیند بسته بندی در شرکت سایپالجستیک است.
وی به ظرفیت و توانایی بالای سایپالجستیک در حوزه انبارداری به عنوان یکی دیگر از حلقه های لجستیکی اشاره کرد و گفت: مدیریت متمرکز اطلاعاتی انبار جهت توزیع و تخصیص بهینه کالا در سطح گروه از عمده فعالیت های سایپالجستیک در حوزه انبارداری است. همچنین توانمندی سایپالجستیک در مدیریت توزیع و انبارداری ورق ها، حمل و نقل، تخلیه و بارگیری کانتینری و صدور بارنامه سراسری از دیگر مزیت های این شرکت می باشد.
مهندس حسین زاده در پایان با اشاره به ماموریت اصلی شرکت سایپالجستیک در گروه خودورسازی سایپا به عنوان شرکت تخصصی لجستیکی این گروه خودروسازی تصریح کرد: سایپالجستیک درصدد می باشد با تخصیص به موقع ناوگان و مدیریت پیمان، تبدیل به شرکت  3PL در سطح گروه خودروسازی سایپا شده و برنامه ریزی بگونه ای می باشد که طی دو سال عمده فعالیت ها در این راستا از طریق طرح یکپارچه سازی لجستیک در گروه خودروسازی سایپا صورت پذیرد.
وی با اشاره به سابقه موفق سایپالجستیک در حوزه حمل و نقل ریلی و جاده ای گفت: شرکت سایپالجستیک با دارا بودن 415 واگن و ظرفیت حمل ریلی 35،000 دستگاه خودروی تولیدی گروه سایپا و همچنین حمل 10،000 TEU کانتینر از مبدا بندرعباس در سال، دارای ظرفیت بالایی در حوزه حمل و نقل ریلی و جاده ای است که تاکنون توانسته به نیازهای گروه خودروسازی سایپا و انجام امور حمل با توجه به هدف تولید این گروه خودروسازی پاسخ به هنگام و سریع بدهد. حمل کانتینری و انجام امور حمل و نقل در بنادر و صدور بارنامه سراسری در سطح کشور و در 16 ناحیه راه آهن جمهوری اسلامی ایران از جمله در شهرهای بندرعباس، کاشان، اصفهان، بندر امام خمینی(ره)، تبریز، مشهد، کرمان و سایر شهرهای کشور از دیگر اقدامات و فعالیت های در حال پیگیری برای اخذ مجوزهای آن در شرکت سایپالجستیک در این حوزه است که با قدرت و جدیت ادامه دارد.
مدیرعامل سایپالجستیک در پایان خاطرنشان کرد: بنابر اظهارات وزیر محترم راه و شهرسازی، سال 1397 به عنوان سال ریلی در صنعت حمل و نقل معرفی گردیده است که ضرورت دارد ما نیز به دنبال توسعه و تجهیز ناوگان ریلی خود در قالب افزایش ناوگان و مشارکت با سایر شرکت های ریلی، سهم بیشتری در این صنعت داشته باشیم.